I am Vaing Doung Oudom
ជម្រាបសួរអ្នកទាំងអស់គ្នាខ្ញុំបាទឈ្មោះវាំង ដួងឧត្តម ជាអតីតសិស្សសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង សាខាផ្សារថ្មី ដោយបច្ចុប្បន្នខ្ញុំកំពុងបន្តការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ចផ្នែកនីតិសាស្ត្រ ឆ្នាំទី៣។ ហើយក៏សូមអរគុណដល់សាលារៀនAIS រួមទាំងលោកគ្រូ អ្នកគ្រូទាំងអស់ដែលចូលរួមអប់រំបំពេញបន្ថែមនៅចំណេះដឹងនៅក្នុងសាលា និងសង្គមជាច្រើនមកលើរូបខ្ញុំដែលធ្វើឱ្យខ្ញុំមានដំណើរជីវិតនៅសកលវិទ្យាល័យយ៉ាងល្អ។ ខ្ញុំសូមចែករំលែកបទពិសោធមួយចំនួននៅសកលវិទ្យាល័យដែលខ្ញុំបានសិក្សារយៈពេលបីឆ្នាំមកនេះ៖
·         ចំណុចទី១៖ បង្កើតការស្រាវជ្រាវអោយបានច្រើនដោយសារគ្រូពេលបង្រៀនគាត់មិនអាចពន្យល់ឬ បកស្រាយនៅចំណុចនោះអស់នូវសេចក្តីនោះទេ។
·         ចំណុចទី២៖ បង្កើតការអានរបស់ខ្លួនឱ្យបានច្រើន ដោយឯកសារមួយចំនួនមិនមាននៅក្នុងអ៊ីនធឺណែតនោះទេដូចនេះតម្រូវឱ្យយើងទៅស្វែងរកសៀវភៅនៅបណ្ណល័យ ហើយភាគច្រើនសៀវភៅនៅបណ្ណល័យសាលាមានទាក់ទងនៅឯកសាររបស់គ្រូពេលបង្រៀនច្រើន។
·         ចំណុចទី៣៖ ការបង្កើតទំនាក់ទំនង មិនថាទំនាក់ទំនងរវាងគ្រូ និងសិស្ស ឬសិស្ស និងសិស្សនោះទេត្រូវព្យាយាមប្រាស័យទាក់ទងគ្នាឱ្យបានល្អព្រោះជាផលប្រយោជន៍មួយ ងាយស្រួលនៅពេលស្វែងរកកន្លែងសម្រាប់កម្មសិក្សាដោយការសុំជំនួយ ពីគ្រូ ឬសិស្សគ្នាឯង។
·         ចំណុចទី៤៖ ការអភិវឌ្ឍខ្លួនដោយការសុំចូលកម្មសិក្សា ការរៀននៅសាលាយើងរៀនត្រឹមតែទ្រឹស្តីទេ បើចង់ពូកែនូវអ្វីដែលបានរៀននៅសាលាយើងត្រូវស្វែងរកកន្លែងចុះកម្មសិក្សាណាដែលត្រូវនឹងជំនាញដែលបានរៀន រួចព្យាយាមធ្វើការឱ្យបានល្អ។ ដោយពេលខ្លះការអនុវត្តអាចនឹងខុសពីទ្រឹស្តីដែលរៀនជាមួយគ្រូនៅសាលារៀន។

Greeting everyone! I am Vaing Doung Oudom a former student of American Intercon School, Phsar Thmey campus, Academic Year 2020-2021. Currently, I am persuing my degree at the Royal University of Law and Economics as a third year student. I am delighted and thankful to school, as well as to all the teachers who have contributed to help improve me either at school or society which makes my university life successful. I would like to share some experiences at the university that I have studied for the past three years:
- Step 1: Do more research becuase teachers cannot explain thoroughly duirng class.
- Step 2: Read more books because some vital documents are not available in the internet so that you have to find it at library.
- Step 3: Build your connection between teachers and students; this will help broaden your network and give you mutual benefits in the future.
- Step 4: Attend workshop or seminar because you can just learn only theory at school, but once you join many of those events, you will surely get further information which relate to your major becuase it might differ from the theory you lear at school.