ភាពជោគជ័យនៃ អតីតសិស្ស ហ៊ួរ ស៊ីវឡាង
ជម្រាបសួរបងប្អូនជាទីគោរព និងជាទីស្រឡាញ់ទាំងអស់គ្នា នាងខ្ញុំឈ្មោះ ហ៊ួរ ស៊ីវឡាង គឺជាអតីតសិស្សនៃសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង សាខាចោមចៅ ដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាក្នុងឆ្នាំ ២០២២។ សព្វថ្ងៃនេះនាងខ្ញុំគឺជានិស្សិតឆ្នាំទី២ ដែលបានបន្តការសិក្សានៅវិទ្យាស្ថាន ខេមអេដ (CamEd Business School) ផ្នែក គណនេយ្យ និងហិរញ្ញវត្ថុ។
ចំពោះបទពិសោធនៃការសិក្សា នាងខ្ញុំគឺតែងតែឱ្យតម្លៃទៅលើចំណេះវិជ្ជាជាចម្បង ពីព្រោះចំណេះវិជ្ជាគឺជាស្ពានដែលជួយចម្លង ព្រមទាំងជួយឱ្យជីវិតរបស់យើងនាពេលអនាគតបានដូចជាភ្លើងទៀនដែលជួយបំភ្លឺផ្លូវមានភាពត្រចះត្រចង់ផងដែរ។ ក៏ព្រោះតែការឱ្យតម្លៃទៅលើការសិក្សា និងចំណេះវិជ្ជាបែបនេះហើយទើបធ្វើឱ្យការសិក្សារបស់នាងខ្ញុំអាចទទួលភាពជោគជ័យទៅបាន។ បន្ថែមពីលើនេះ ភាពជោគជ័យនៃការសិក្សារបស់នាងខ្ញុំ គឺបានកើតចេញពីកត្តា៣សំខាន់ៗមានដូចជា កត្តាខ្លួនឯង កត្តាគ្រួសារ និងការជ្រើសរើសសាលារៀនដែលត្រឹមត្រូវ។
ផងដែរ។ ការជ្រោមជ្រែង ការលះបង់ និងការលើកទឹកចិត្តរបស់ពួកគាត់គឺជាកត្តាជំរុញមួយដែលជួយឱ្យនាងខ្ញុំមានទឹកចិត្តក្នុងការខិតខំរៀនសូត្រ។ ហើយក៏ព្រោះតែការលះបង់នូវធនធាន កម្លាំងកាយនិងកម្លាំងចិត្តរបស់ ឪពុកម្តាយនាងខ្ញុំ ទើបធ្វើឱ្យខ្ញុំមានការតាំងចិត្តជាខ្លាំងថានឹងប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រដើម្បីទទួលបានលទ្ធផលល្អជូនទៅពួកគាត់វិញ។ បន្ថែមពីលើនេះពួកគាត់តែងតែផ្ដល់ដំបូន្មាន និងការណែនាំល្អៗដល់នាងខ្ញុំ។ គ្រប់ពេលដែលខ្ញុំជួបបញ្ហាមិនថាជាបញ្ហាទាក់ទងនឹងការសិក្សាឬបញ្ហាអ្វីផ្សេងនោះទេ ពួកគាត់តែងតែជាទីប្រឹក្សាដ៏ល្អដែលចាំផ្តល់យោបល់ គន្លឹះ និងដំណោះស្រាយផ្សេងៗដល់ខ្ញុំជានិច្ច។ ដោយហេតុនេះហើយទើបគ្រួសារគឺជាកត្តាដ៏សំខាន់មួយនៃភាពជោគជ័យនៃការសិក្សារបស់យើង។
ជ័យក្នុងការសិក្សា។ ការជ្រើសរើសសាលារៀនដែលត្រឹមត្រូវគឺមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការសិក្សាពីព្រោះតែសាលារៀនគឺជាមជ្ឈដ្ឋានដែលផ្តល់ចំណេះដឹង និងការអប់រំដល់យើងគ្រប់គ្នា។ ប្រសិនបើយើងជ្រើសរើសសាលារៀនដែលត្រឹមត្រូវ នោះយើងនឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនត្រឡប់មកវិញផងដែរ។ ជាក់ស្ដែងដូចជានាងខ្ញុំដែលបានជ្រើសរើសសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង (AIS) បន្ទាប់ពី នាងខ្ញុំបានផ្ទេរការសិក្សាពីខេត្តមក។ នាងខ្ញុំជ្រើសរើសសាលារៀន AIS ក៏ព្រោះតែជាសាលារៀន មួយដែលមានទាំងគុណភាព ការអប់រំ វិន័យ និងកម្មវិធីសិក្សាដ៏ល្អជាច្រើនដូចជាការប្រឡងប្រកួតប្រជែង ក្លឹបសិក្សា ការផ្លាស់ប្តូរការសិក្សាទៅក្រៅប្រទេស និងការផ្ដល់ជូននូវអាហារូបករណ៍ផ្សេងៗទៀត។ ជាមួយគ្នានេះដែរសាលារៀន AIS បានផ្តល់នូវបទពិសោធន៍ថ្មីៗជាច្រើនដែលនាងខ្ញុំមិនធ្លាប់មានកន្លងមក។ ហើយក៏បានផ្លាស់ប្ដូរនិងអភិវឌ្ឍនាងខ្ញុំឱ្យក្លាយទៅជាមនុស្សម្នាក់ដែលមានភាពក្លាហាន និងចេះទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកដទៃផងដែរ។ ដូច្នេះហើយប្រសិនបើចង់ទទួលបានភាពជោគជ័យក្នុង ការសិក្សាគឺគួរគប្បីជ្រើសរើសសាលារៀនដែលត្រឹមត្រូវមួយ។

Hello everyone, my name is Sivlang Hour, I am a former student of the American Intercon School, Chom Chao Branch, who graduated in 2022. Today, I am a second year student studying at CamEd Business School in Accounting and Finance.
For my study experience, I always value knowledge mainly because knowledge is like a bridge that helps to bring and help our lives in the future, like a candle that helps to illuminate the road as well. It is because of this appreciation of education and knowledge that my studies have been successful. In addition, the success of my studies is due to three main factors: self, family and choosing the right school.
Factor 1: Self: Setting goals and self-discipline are essential for every learner. Because when we set goals for ourselves, we will understand the goals and results that we want to achieve. And having goals also increases motivation and commitment to study. When we have clear goals in our hearts, we will keep striving to achieve that goal. On the other hands, self-discipline, respect for study time, controlling one's emotions and activities without allowing external issues to affect our study will form a good habit for studying together. Our study will be better. For example, in my first year of university, I received a Certificate as a Top Scorer in English. And this achievement can come from us, setting goals and having discipline for ourselves.
Factor 2 - Family: Family is also a part of making my studies successful as well. Their support, dedication and encouragement are one of the motivating factors that keep me motivated to learn. And because of the dedication of my parents' physical and mental resources, I am very determined to study hard to get good results for them. In addition, they always give me good advice and guidance. Whenever I have a problem, whether it is related to study or any other problem, they are always a good advisor who always gives me tips, and solutions. That is why family is such an important factor in the success of our studies.
Factor 3: Choosing the right school: School is an important factor in studying successfully because School is an environment that provides knowledge and education to all of us. If we choose the right school, we will get a lot of benefits in return as well. Apparently, I chose the American Intercon School (AIS) after I transferred from the province. I chose AIS because it is a school that has a good quality of education, discipline and many good programs such as competitions, study clubs, study abroad and other scholarships. At the same time, AIS offers a lot of new experiences that I have never had before. And also changed and developed me to be a person who is brave and knows how to communicate with others. Therefore, if you want to be successful in your studies, you should choose the right school.