អតីតកាល គឺជាគ្រឿងលម្អ  សោភ័ណភាពនៃជីវិត រឿងអតីតកាលមួយចំនួនកាលបើនឹកឃើញហើយ ស្នាមញញឹម ក៏លេចឡើង។  វាហាក់បីដូចជាម្សិលមិញសោះដែលខ្ញុំបានបញ្ចប់ការសិក្សានៅ សាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង។ គិតមកត្រឹមថ្ងៃនេះខ្ញុំបានបញ្ចប់ការសិក្សា មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ(បាក់ឌុប)   ១៥ឆ្នាំទៅហើយ។  ខ្ញុំអាចនិយាយបានថា ពេលវេលាក្រេបយកចំណេះដឹងនៅសាលារៀនអន្តរទ្វីបអាមេរិកាំង គឺជាបទពិសោធន៍ និងជាការចងចាំដ៏ល្អមួយនៅក្នុងប្រវត្តិនៃការសិក្សារបស់ខ្ញុំ។
ខ្ញុំឈ្មោះ  យូ  ឧស្សាហ៍ អតីតសិស្សសាលារៀងអន្តទ្វីបអាមេរិកាំងដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សានៅឆ្នាំ២០០៩ ។  ខ្ញុំបានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រនីតិសាស្រ្តនៅឆ្នាំ ២០១៣ និងបានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ជាន់ខ្ពស់ (អនុបណ្ឌិត) ផ្នែកនីតិឯកជន នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិមិន្ទនីតិសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច នៅឆ្នាំ២០១៦ ក្រោមការផ្តល់អាហារូបករណ៍ថ្លៃសិក្សាទាំងស្រុងពីសំណាក់ អ្នកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត គួច ម៉េងលី។   បច្ចុប្បន្នខ្ញុំកំពុងបន្តការសិក្សាថ្នាក់បណ្ឌិត  នីតិសាស្ត្រ   នៅពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យ ព្រះសីហមុនីរាជា ។
អាចនិយាយបានថា ជាព្រហ្មលិខិត រួមផ្សំនិងការខិតខំប្រឹងប្រែងផងដែរ កាលពីឆ្នាំ២០១៥  ខ្ញុំបានប្រលងជាប់ ចូលរៀននៅមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈមេធាវី  និងបានចាប់ផ្តើមប្រកបវិជ្ជាជីវៈជាមេធាវីនៅ ឆ្នាំ២០១៦។  បច្ចុប្បន្ន  ខ្ញុំជាស្ថាបនិក  និងជា ប្រធានការិយាល័យមេធាវី  គជសារ។
ហ៊ឺ...គិតទៅការសិក្សាពិតជាកាតព្វកិច្ចពេញមួយឆាកជីវិតពិតប្រាកដមែន ប៉ុន្តែមានតែការសិក្សាតែប៉ុណ្ណោះ ដែលអាចអោយយើងស្វែងរកឧត្តមភាពនៃជីវិតបាន។ ក្នុងនាមជារៀបច្បង និងជាអតីតសិស្សម្នាក់ ខ្ញុំសូមផ្តាំផ្ញើឲ្យប្អូនៗសិស្សានុសិស្សដែលកំពុងតែសិក្សាឲ្យខិតខំប្រឹងប្រែង យកចិត្តទុកក្នុងការសិក្សា ដើម្បីសំរេចគោលដៅ នៃ ជីវិត។ ជាងនេះទៅទៀត សូម មាតា​ បិតា អាណាព្យាបាលសិស្សទាំងអស់ ជឿជាក់លើ គុណភាពនៃការអបរំ របស់សាលារៀនអន្តរទ្វីបអាមេរិកាំង។ ខ្ញុំអាចធានាអះអាងបានថា ខ្ញុំអាចដើរមកដល់ចំនុចនេះ គឺមានចំណែកនៃ ការខិតខំ ប្រែង ជ្រោមជ្រែងមួយចំនែកធំរបស់សាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង

The past is like a beauty of life. Some memories always bring back our smile once we think of them. It felt like yesterday when I graduated from the American Intercon School. It has been 15 years since I graduated from high school, and I could say that my journey at American Intercon School was such a great experience and memory for my academic life.
My name is You Ousa, an AIS’s alumni who graduated in 2009. I got my bachelor's degree of law in 2013 and obtained my Master degree of Private Law in 2016 at Royal University of Law and Economic under the full tuition scholarship by Dr. Nak Orknha Quach Mengly. Currently I am pursuing my PhD at Preah Sihamoniraja Buddhist University.
I would say that, it was a combination of destiny and hard work that brought me to pass my entrance exam at lawyer training center in 2015 and began my lawyer profession in 2016. Now, I am the founder and director of Kuchsa Law Office.
Hmmm... Learning is a life-long journey, but only learning enables us to explore the real potential of life. As an AIS Alumni, I advise all my AIS’s juniors to put your utmost effort to your study in order to achieve the goals in life. In addition, I can assure all parents on the quality of education at AIS. American Intercon School played a very crucial part in walking me to this point of my life.